Slide Ürünler Tarifler Keşfedin Bize Ulaşın navigate_next navigate_next navigate_next navigate_next X

Limon Tuzu

Muhtemelen en yaygın koruyucu ve tatlandırıcı katkı maddesidir (Her şeye biraz ekşi bir tat verir). Ve her yerde .

Sitrik asit, halk arasında limon tuzu olarak da bilinen renksiz, kristal yapılı organik bir bileşiktir. Yiyeceklere, içeceklere ve ilaçlara daha asidik hale getirmek için eklenir. Bu ürünlerin asitliğini artırmak, onlara sadece ekşi bir tat vermekle kalmaz, aynı zamanda bakteri üremesini de engeller.Limon tuzu ayrıca konserve meyve ve sebzelerin lezzetlerini korumak ve jelleşmelerine yardımcı olacak uygun asidik reçel ve jöleler seviyesini korumak için kullanılır.

Bir zamanlar, sitrik asit öncelikle limon ve misket limonu gibi turunçgillerden elde ediliyordu.Adından da anlaşılacağı gibi, Rutaceae familyası altında Citrus cinsine ait bitki ailesinin meyvelerinden doğada yaygın olarak bulunur.

Günümüzde üretilen sitrik asidin yüzde 99’u yapay olarak üretilmektedir.

Sitrik asit  içeren yiyecekleri tüketmenin faydaları vardır, çünkü bir antioksidan görevi görür, yani vücudu serbest radikallere zarar vermekten korur . Bol miktarda antioksidan yemek, kalp sağlığından kanseri önlemeye kadar her konuda yardımcı olur .

Dünyadaki üretilen sitrik asit üretiminin yaklaşık yüzde 99’u siyah küf olarak da bilinen Aspergillus niger mantarından geliştirilmiştir. Siyah küf, şekerleri sitrik aside verimli bir şekilde dönüştürür ve fermantasyonu da genellikle Federal Gıda, İlaç ve Kozmetik Yasası uyarınca FDA tarafından güvenli olarak kabul edilir.

  • Şekere limon tuzu eklenmesi, ürüne “süper ekşi” bir tat verir.
 
Kullanım Önerileri:
  • Elma veya avokado gibi birçok kesilmiş meyve, bir süre sonra oksitlenme ve kahverengileşme eğilimindedir . Oksitlenmeyi önlemek için meyvenin üzerine limon veya misket limonu sıkmayı muhtemelen duymuşsunuzdur – ancak limon tuzu, yemek stilistleri tarafından sevilen bir sonraki seviye hiledir.Limon tuzu renkleri korumak için bitmiş tariflerin veya elma gibi çiğ meyvelerin üzerine limon tuzu serpilebilir veya limon tuzu çözdürülmüş su püskürtülebililir.
  • Sitrik asit ölçülebilir ve tariflere bir bileşen olarak veya limon suyu veya sirke gibi diğer asitlerin yerine kullanılabilir. Örneğin domates konservesi yapılırken her domates için 1/2 çay kaşığı limon tuzu kullanılabilir.
  • Limon tuzu renkleri korumak için bitmiş tariflerin veya elma gibi çiğ meyvelerin üzerine de serpilebilir.
  • Ekşi maya ve çavdar gibi ekşi ekmek tariflerinde tuz yerine limon tuzu kullanılabilir.

Küf veya mayaya aşırı duyarlı veya mısır, pancar, şeker kamışı / nişasta alerjisi / hassasiyeti olan kişiler sitrik asitten kaçınmak isteyebilirler çünkü bu ürünler sitrik asit üretiminde kullanılır.

Rutubetsiz ortamda, kapalı bir kap içerisinde 2 seneye kadar saklayabilirsiniz.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Print
error: Alert: Content is protected !!