Tarçın

Odunsu, sıcak bir baharat,Tarçın sadece aromatik ve yoğun olmakla kalmaz, aynı zamanda dünyanın en eski baharatlarından biridir ve kullanımı ilk kez eski Mısır’da kaydedilmiştir. Hem toz hem de çubuk şeklinde mevcut olan bu baharat, hem tatlı hem de tuzlu yemeklere sıcak bir dokunuş katıyor, bu nedenle özellikle kışın birçok kişi için tarçın temel bir baharatıdır,
 
Tarihçesi:Tarçın, insanlar tarafından binlerce yıldır kullanılmaktadır – MÖ 2.000 gibi erken bir tarihte Mısırlılar, mumyalama işlemi sırasında bir parfüm maddesi olarak  Çin tarçını kullandılar ve hatta Eski Ahit’te bir bileşen olarak bahsedildi.Kanıtlar, eski dünyanın her yerinde parfüm ve gıda maddesi olarak kullanıldığını ve Arap tüccarların  Avrupa’ya getirdiğini gösteriyor. Efsaneye göre, Roma imparatoru Nero, MS 65’te ikinci karısı Poppaea Sabina’nın cenaze töreninde bu değerli baharattan bulabildiği kadar yakarak, kendisi için değerini tarif etmiştir.

Nemli, iyi drene edilmiş topraklarda büyür ve nadiren 15 metreden (49 fit) daha yüksekliğe ulaşır.Ancak çoğu tarçın kabuğunun ekimini kolaylaştırmak için düzenli olarak budanır ve çalı grupları halinde tutulur.Yetiştirici, yağışlı mevsimde ana mahsulü toplayarak sürgünleri yere yakın keser. İşleme sırasında, sürgünler önce yarım daire biçimli bir bıçakla kazınır ve daha sonra bir bıçakla yarılıp soyulan kabuğu gevşetmek için pirinç bir çubukla ovulur. Kabuklar birbiri içine geçerek yaklaşık 107 cm (42 inç) uzunluğunda bir silindir oluşturuluyor ve silindir şeklini korumak için aynı kalitede kabuğun kırpıntılarıyla dolduruluyor. Dört veya beş gün kuruduktan sonra, silindir, dolguyu sıkılaştırmak için bir tahta üzerine yuvarlanır ve daha fazla kurutma için hafif güneş ışığında kurutulur.

Kalite:Kabuk ne kadar soluksa, tarçın kalitesi o kadar yüksektir ve yumuşak kahvrenge sahiptir. Bütün tarçın çubukları yalnızca hafif bir kokuya sahiptir, ancak kırıldıklarında veya öğütüldüklerinde güçlü ve benzersiz aromalarını yayarlar.Tarçındaki ana uçucu yağ aldehittir ve ona belirgin aromayı vermekten sorumludur.Bunun için paketlenmeden hemen önce öğütür ve bu muhteşem aromayı sizler için hapsederiz. 
 

Kullanımı;Tarçın hemen her türlü malzemeyle “ortak bir dil” bulur tatlılarda ve et yemeklerinde uygundur. Ayrıca meyve suları, meyve salatalarında denemenizi tavsiye ediyoruz.Hem sağlıklı hem de lezzetli olacak.

Pişirme Önerimiz:Yemeğiniz hazırlanmadan 5-7 dakika önce ilave edilmesi önerilir.Bu durumda, inanılmaz bir aroma kalır, ancak pişirme başlangıcında kullanıldığında yemeğe eşlik eden hoş bir acılıkda verebilir.

  • Şeker tüketiminizi azaltmaya çalışıyorsanız Tarçın kullanmak harika bir yoldur.
  • Sri Lanka, dünya çapında kullanılan tarçın çeşidinin yaklaşık% 90’ını üretiyor.
  • Tarçın, mutasyonu durdurmaya ve hücrelere zarar vermeye yardımcı olan koruyucu proteinleri aktive ettiği için Alzheimer gibi dejeneratif beyin bozukluklarına karşı mücadelede yararlı olduğu söyleniyor.
  • İspanyol araştırmacılar, tarçın yağı ile ekmeği daha uzun süre, hatta muhtemelen 10 güne kadar taze tutan bir kağıt geliştirmeyi başardılar.
  • Coli 0157, aslında tarçın tarafından neredeyse% 100 yenilebilen korkunç bir bakteridir. Bir Amerikan araştırması, 3 gün içinde oda sıcaklığında bir çay kaşığı tarçın ilave edildiğinde böceğin% 99,5’inin öldüğünü buldu.

Ekonomi; Çukurova Tarçın kalitesi her zaman en yüksek mutfak standardındayken, fiyatı, Türkiye’nin en düşük fiyatlardandır.

Tarçın oldukça konsantre bir baharat olduğundan, dozajı dikkatlice izlemeniz gerekir.Çok miktarda tarçın tüketmek sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir.Hamilelikte tarçın tüketiminde kısıtlamalar vardır.Bu baharat rahim kasılmalarına neden olan maddeler içerir.

Doğrudan güneş ışığından uzak, serin ve kuru bir yerde 2 yıla kadar saklayın.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Print
error: Alert: Content is protected !!