Slide Ürünler Tarifler Keşfedin Bize Ulaşın navigate_next navigate_next navigate_next navigate_next X

Çörek Otu

Çörek Otu Antik çağlardan bu güne kullanıldığı bilinen en eski baharatlardandır. (Nigella Sativa ) Tutankhamun’un mezarında bulundu.Hipokrat, Dioskorides ve İbni Sina tarafından tedavi amacıyla kullanıldığı bilinmektedir.Bitkinin vahşi versiyonları  Türkiye, Suriye ve Kuzey Irak’ta büyüdüğünden, muhtemelen tohumların ilk kez mutfak amaçlı kullanıldığı yer burasıdır. Hala bu ülkelerde ve ayrıca Hint ve diğer Güney Asya ve Orta Doğu mutfaklarında kullanılmaktadır.

Yıllık otsu bir bitkidir, tohumlarından çoğalır. Kumlu gevşek toprakları sever, çiçeklenme dönemine kadar su ister daha sonra sulanmaz. Tohumları haşhaş bitkisinde olduğu gibi kozalak (Kapsül) içerisinde olgunlaşır.Mavi veya beyaz çiçekleri olan düğün çiçeği ailesinin 14 üyesinden biridir.

 

HASAT MEVSİMİ Çörek otu, Temmuz ayında açan narin mavi veya beyaz çiçekleri olan yıllık bir bitkidir. Meyve, küçük, armut biçimli beyaz tohumlar içeren yedi foliküle kadar büyük bir tohum kapsülüdür – sadece havaya maruz kaldıklarında kararırlar. Eylül ayında meyveler olgunlaştığında, kapsüller patlamadan önce toplanarak kurutulur ve tohumların toplanması için nazikçe ezilir.

Ülkemizde çörek otu ziraatı en fazla Bursa, Sivas ve Afyon’da yapılmaktadır.

Kaliteli bir Çörek Otu; mat siyah görünümlü küçük üçgen şekillidir.İki düz kenarı vardır ve diğeri kavislidir. Aromaları azdır ancak gevrek bir dokuya sahip, topraksı ve hafif acı bir tadı vardır.
 
Kullanımı; Pideler, ekmekler ve bilimum hamur işinde, peynirlerde, sebzeli yemekler gibi pek çok tuzlu menüye de ince lezzet nüansları sunar.Kullanmadan önce kuru bir tavada ısıtarak aromalarını serbest bırakmaları için onlara zaman tanıyın.
 

Biliyor musun? Çörek Otu sağlığa olan faydalarının yanı sıra koruyucu olarak kullanıldığı için Kral Tutankhamen’in mezarında  bulunmuştur.

 

Ekonomi; Çukurova Çörek otu kalitesi her zaman en yüksek mutfak standardındayken, fiyatı Türkiye’nin en düşük fiyatlardandır.

Hava geçirmez bir kapta serin ve karanlık tutulan çörek otu tohumları çok uzun ömürlüdür. Keskin bir koku yerine küf kokuyorsa atın.

Çörek otu tüketim miktarına bağlı olarak sağlıklı insanlar için genellikle güvenilirdir.

Fakat, Çörek Otu’nu temel tedavi olarak önermek için henüz çok erken. Nigella sativa’yı belirli bir sağlık sorununun tedavisi veya önlenmesi için kullanmayı düşünüyorsanız, takviye rejiminize başlamadan önce doktorunuza danıştığınızdan emin olun.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Print
error: Alert: Content is protected !!