Slide Ürünler Tarifler Keşfedin Bize Ulaşın navigate_next navigate_next navigate_next navigate_next X

Hibisküs

Mekke Gülü olarak da bilinen,ebegümeci ailesine ait bir bitkidir. Dünyanın her yerindeki sıcak ve tropikal bölgelerde bulunabilen 200’den fazla ebegümeci türü vardırBu bitki en çok güzel çiçekleriyle bilinir. Hibiscus genellikle süs amaçlı yetiştirilir, ancak aynı zamanda insan beslenmesinde, çeşitli rahatsızlıkların tedavisi ve doğal boya kaynağı olarak da kullanılabilir. Yabani ebegümeci türleri, bazı böceklerin larvaları için önemli besin kaynağıdır. Bazı ebegümeci türleri tehlike altındadır ve habitat kaybı ve hastalıklar nedeniyle vahşi doğada oldukça nadirdir.

 

Tahiti ve Hawaii’deki kadınlar bekar olduklarını ve evlenmeye hazır olduklarını duyurmak istediklerinde sağ kulak arkasına ebegümeci çiçeği takarlar. Evli kadınlar sol kulak arkasına ebegümeci takarlar.

  • Hibiscus, dişli kenarlı yeşil, mızrak şeklinde yapraklara sahiptir. Yapraklar dönüşümlü olarak dallara yerleştirilmiştir.
    Kokusuz, trompet şeklinde büyük bir çiçek geliştirir. Çiçek, beyaz, sarı, turuncu, mor, pembe, kırmızı veya mavi renkli olabilen beş veya daha fazla yapraktan oluşur.
  • Arılar, kelebekler ve sinek kuşları, ebegümeci çiçeklerinin ana tozlayıcılarıdır.
  • Hibiscus, Çin’de ayakkabıları cilalamak için kullanıldığı için “ayakkabı çiçeği” olarak bilinir.
  • Parlak renkli ebegümeci çiçekleri, gıda endüstrisinde kullanılan zengin doğal boya kaynağıdır. Çin’deki kadınlar, kaşlarını ve saçlarını boyamak için ebegümeci çiçeklerinden elde edilen boyaları kullanıyor.
  • Hibiscus çiçeklerinin narenciye benzeri bir tadı vardır. Çorba, Hint turşusu, salata, köriler, jöleler ve reçellerin hazırlanmasında kullanılabilirler. Hibiscus yaprakları kaynatılıp normalde ıspanakla hazırlanan yemeklerde kullanılabilir.
  • Hibiskus’tan yapılan en popüler içecek çaydır (kuru çiçeklerden yapılır). Hoş tadının yanı sıra, hibiskus çayı zengin C vitamini kaynağıdır.
  • Bazı tıbbi araştırmalara göre, hibiskus çayı kan basıncını düşürür ve kolesterol seviyesini düşürür.
  • Çin ve Tayland dünyadaki en büyük hibisküs üreticileridir.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Print
error: Alert: Content is protected !!