Slide Ürünler Tarifler Keşfedin Bize Ulaşın navigate_next navigate_next navigate_next navigate_next X

Çam Fıstığı

Çam fıstığı tüm fıstıkların en güzelidir. Daha küçüktürler, daha tatlıdırlar , ince bir tada sahiptirler. Ayrıca küçük bir servete mal oluyorlar. Ama yine de satın alıyoruz çünkü çam fıstığı yemeklerimize kattığımızda buna değiyor.

Yenilebilir ve yüksek ticari değeri olan bir tohumdur. Türkiye‘de Aydın, Muğla ile İzmir illerinde üretimi yaygın olarak yapılmaktadır. Aydın iline bağlı Koçarlı ilçesinde Türkiye‘deki ortalama çam fıstığı üretiminin %50’si yapmaktadır.

Çam fıstığı kozalağının olgunlaşması üç yıl sürer ve tohum üreten yaklaşık 29 tür Pinus vardır. Pinus pinea L. türü Akdeniz havzasında bulunur; ana üretici ülkeler Türkiye, İtalya, Portekiz ve İspanya’dır. Uzak Doğu’da Pinus koraiensis, P. sibirica, P. yunnanensis ve P. pumila da dahil olmak üzere çeşitli türler vardır ve bunların hepsi kökeni, şekli, boyutu, rengi ve tadı bakımından çok farklıdır. Kuzey Kore ana üretici ülke olup, onu Çin, Rusya, Afganistan ve Pakistan izlemektedir.

Çam fıstığı, Eylül’den Ekim’e kadar sonbaharda hasat edilir, ancak ağaçları yakından izlemek isteyeceksiniz çünkü çam kozalakları açılmaya başladığında, vahşi yaşam tarafından hızla temizleneceklerdir.

Çam, aslında Pinus cinsine ait her türlü kozalaklı ağaçtır. Şu anda tüm dünyada çam olarak sınıflandırılmış 126 bitki türü var ve buna ek olarak 35 çözülmemiş tür var.

Bitki, milyonlarca yıldan beri mevcuttur. Araştırmacılar, 300 milyon yıl öncesine ait iğne yapraklı izleri buldular, çam izleri ise 153 milyon yıl öncesine ve pinus cinsinin kendisi de yaklaşık 95 milyon yıl öncesine tarihlendirilebilir.

 

Lezzet Profili:

Daha tatlı ve yağlı olan Pakistan’dakilerin aksine Çin çam fıstığının ağızda kalan acı bir tadı vardır.Türkiyede yetişen kozak tipi çam fıstığı dolgun gövdeli, iri, açık krem renginde, yumuşak yapılı, sivri ucu krem renkli ve küt olan çam fıstığıdır.

Türk mutfağında pilav, dolma ve helvanın bir vazgeçilmez malzemesi olarak kullanılır.

Ekonomi; Çukurova Çam Fıstığı kalitesi her zaman en yüksek mutfak standardındayken, fiyatı, Türkiye’nin en düşük fiyatlardandır.

  • Kışın yemek için 30.000 adet çam fıstığı toplayıp, saklayan bir kuş var.O Pinyon Jay
  • Çam fıstığı sendromu mu? Yediğiniz her şeyin acı, metalik bir tada sahip olmasına neden olur. Neyse ki kalıcı değil – sadece birkaç gün sürüyor. Bundan sorumlu olan belirli çam türlerinin Çin’deki Pinus armandii olduğu varsayılmaktadır.

Çam fıstığı yağlı ve protein bakımından zengindir, bu nedenle oldukça çabuk ekşime eğilimindedirler;Bu nedenle buzdolabında daha uzun süre saklanabilir en azından serin ve kuru bir yerde ay kadar tazeliğini korur.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Print
error: Alert: Content is protected !!