Slide Ürünler Tarifler Keşfedin Bize Ulaşın navigate_next navigate_next navigate_next navigate_next X

Tatlı Toz Biber

Kurutulmuş tatlı kırmızı biberlerin öğütülmesi ile elde edile, yakut kırmızı renk tonu ve nefis baharatlı kokusu ile dünyanın en sevdiği baharatlardan biridir.

“Kırmızı biber” kelimesi ilk olarak 1896 yılında İngilizce olarak kullanılmıştır. Başlangıçta, Sırpça ve Hırvatça “papar” (“biber” anlamına gelir) kelimesinin kısaltılmış hali olan Macarca “paprika” kelimesinden gelir.

Paprika, Macaristan ülkesinde o kadar ünlü ki Kaloscsa kasabasında kendi müzesi bile var. Bu, kasabaya gelmişseniz, ziyaret edilecek en iyi üç yerden biri.

Patlıcangiller (Solanaceae) familyasından anavatanı Güney ve Orta Amerika olan sebze ve baharat olarak kullanılan bir tarım bitkisidir.

Çok yıllık bir bitki olmasına karşın bir yıllık bitki olarak yetiştirilir. 0,5–1,5 m’ye kadar uzanan türün sık dallı bir yapısı vardır. Yapraklar yumurtamsı ya da mızraksı yumurtamsı biçimde kenarı düz olup rengi yeşil ya da mordur. Yaprak koltuğundan çıkan tekli ya da ikili çiçeklerin beş taç yaprağı ve çanak yaprağı bulunur. Başlangıçta yeşil renkli olan meyve olgunlaştığında kırmızıya döner. 

Capsicum annuum çeşitli iklim tiplerine hoşgörülü olmasına karşın genellikle en iyi gelişmeyi sıcak ve kuru iklimli yerlerde gösterir. Dünya’da diğer ürünlere göre geniş ölçüde yayılmasında; kolaylıkla yetişebilmesinin yanı sıra farklı tat özelliklerine sahip olması sıralanabilir.

Paprika , Orta Meksika’da vahşi doğada yetişmekte ve yüzyıllardır Meksika halkları tarafından yetiştiriliyor.16. yüzyılda  İspanya’ya getirilmesiyle Eski Dünya’ya tanıtıldı .

Baharatın Macar versiyonunu yapmak için kullanılan bitki 1569’da Türkler tarafından Buda’da (şimdi Macaristan’ın başkenti Budapeşte’nin bir parçası) yetiştirildi . Orta Avrupa kırmızı biberi 1920’lere kadar acı iken, Szeged’li bir yetiştirici, tatlı meyveler üreten bir bitki bulup diğer bitkilere aşılamıştı.

Kırmızı biber, Türkiye’de ve dünya çapında çok sayıda yemekte bir bileşen olarak kullanılmaktadır. Ayrıca diğer baharatlarla karıştırılarak hazırlanan çeşnilerinde hazırlanmasında kullanılır.
 
Kullanım Önerileri:
 • Fas mutfağında, kırmızı biber ( tahmira ) genellikle içine az miktarda zeytinyağının karıştırılmasıyla zenginleştirilir.
 • Yemeklerin lezzetlerini bunaltmadan bir renk patlaması istiyorsanız, soslarınıza ve marinalarınıza ekleyebilirsiniz.
 • Tavuklu ve sebzeli tariflerde, en iyi lezzet için Toz Biberi diğer malzemelerle birlikte ekleyin ve kısık ateşte pişirin.
 • Çoğu tarif, baharatın doğrudan bir tarife eklenmesini gerektirir, ancak kırmızı biberin tadı, kokusu ve rengini tamamen serbest bırakması için öncelikle biraz yağda hızlıca pişirilmesi gerekir.
 • Sahanda yumurta, humus gibi birçok bitmiş bir yemeğin üzerine de serpilebilir.

Kırmızı biber, mikrobesinler ve faydalı bileşiklerle doludur ve 1 yemek kaşığı (6,8 gram) bulunan değerler;

 • Kalori: 19
 • Protein: 1 gramdan az
 • Yağ: 1 gramdan az
 • Karbonhidrat: 4 gram
 • Elyaf: 2 gram
 • A Vitamini: Günlük Değerin (DV)% 19’u
 • E Vitamini: DV’nin% 13’ü
 • B6 Vitamini: DV’nin% 9’u
 • Demir: DV’nin% 8’i

Özellikle, bu küçük miktar günlük A vitamini ihtiyacınızın neredeyse% 20’sini karşılar.

Bu baharat ayrıca, serbest radikal adı verilen reaktif moleküllerin neden olduğu hücre hasarıyla savaşan çeşitli antioksidanlar içerir .

Çiftçilerin kırmızı biber üretmek için Capsicum annuum biberlerini nasıl hasat edip öğüttüğünü öğrenin.

Ekonomi; Çukurova Baharatları olarak Bursa bölgesinden temin ettiğimiz Tatlı Toz Biberin kalitesi her zaman en yüksek mutfak standardındayken, fiyatı, Türkiye’nin en düşük fiyatlarındandır.

Ambalajı açılmış toz biberinizi kapalı bir kap içerisinde serin ve kuru bir yerde 1 yıla kadar saklamanız önerilir.

error: Alert: Content is protected !!