Slide Ürünler Tarifler Keşfedin Bize Ulaşın navigate_next navigate_next navigate_next navigate_next X

Nane

Nane neredeyse tüm ılıman iklimlerde yetişebilir,  ancak bugün asıl nane kaynağı belki de beklediğiniz yer değildir – Mısır. Çoğunlukla kurak bir ülke olmasına rağmen nane, Nil’in verimli, sel sularıyla sulanan kıyılarında yetişir.

 

Nane, Lamiaceae familyasına ait otsu bir bitkidir. Bu bitki Avrupa, Asya ve Afrika kökenlidir. Nane, ılıman iklimde, genellikle yeterli doğrudan güneş ışığı sağlayan bölgelerde nemli toprakta yetişir. Nane, Roma İmparatorluğu’ndan beri insan beslenmesinin bir parçasıdır. Nane yapraklarından elde edilen aromatik kimyasallar ve uçucu yağlar genellikle kozmetik ve tıp endüstrisinde kullanılmaktadır. Çabuk çoğaldığı ve yeni habitatları kolayca fethettiği için nane bazen istilacı türler olarak sınıflandırılır.

 

Elle toplanan nane sağlam bir bitkidir ve tekrar tekrar dikilmesine gerek yoktur, altı haftada bir yeniden büyür.

 

Nane, doğal lezzetini ve aromasını korumak için aynı gün toplanıp kurutulur.

Kalite:
Kuru Nane, iyi bir yeşil renge ve güçlü bir Nane aromasına sahip olmalıdır. İyi kapatılmış ve güneş ışığından uzak tutulursa bu özelliklerini kaybetmez.
 

Kullanım önerileri:Nane yapraklarını ezin ve çikolatalı tatlıların üzerine mükemmel bir şekilde eklemek için çırpılmış krema ile karıştırın.

Çorbalarda, salatalarda, garnitürlerde, sebzelerde bolca kullanabilirsiniz.

 

Ekonomi; Çukurova Baharatları olarak Gaziantep bölgesindeki uzman üreticilerden temin eden ettiğimiz Kuru Nane’nin kalitesi her zaman en yüksek mutfak standardındayken, fiyatı, Türkiye’nin en düşük fiyatlarındandır.

  • Yapraklar, bitkinin karakteristik aromasından ve nane ürettiği soğutma etkisinden sorumlu olan pulegon ve mentol adı verilen bileşikler içerir.
  •  Bitkinin uçucu yağ içeriği en yüksek olduğu zaman hasat edilmesi önemlidir. Böylece tipik taze tat, kurutulmuş yapraklarda bile iyi korunur. Nane özellikle tomurcuklu olduğunda aromatiktir, ancak çiçeklenmeden hemen önce, yani çeşide bağlı olarak Haziran ve Temmuz ayları arasında. Ancak değerli bileşenlerin içeriği de gün boyunca değişir. Sabahın geç saatlerinde kuru ve sıcak bir günde nane toplamak en iyisidir. Nem, kuruma sürecini geciktirebileceğinden sabah çiği kuru olmalıdır.
  • Nane en iyi kısmen gölgeli bir konumda büyür!
error: Alert: Content is protected !!