Slide Ürünler Tarifler Keşfedin Bize Ulaşın navigate_next navigate_next navigate_next navigate_next X

Yeni bahar

Yenibahar veya yenibahar bitkisi Jamaika’ya özgüdür ve önemli bir tarımsal üründür. İspanyollar ona Pimienta de Jamaica adını verdiler , ancak bugün tadı birçok baharatın (karanfil, tarçın ve hindistan cevizi) bir kombinasyonuna benzediği için yaygın olarak Yenibahar olarak biliniyor. Pimento, et kürlemesinde ve şekerleme, gıda işleme endüstrilerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Ayrıca Yenibahar ketçap ve sosis içeriğinde başlıca baharattır.

 

Yenibaharların çoğu Jamaika’da üretilir, ancak alternatif kaynaklar arasında Guatemala, Honduras ve Meksika bulunur. Tarihsel olarak, Jamaika Yenibaharının daha yüksek yağ içeriği, daha iyi görünümü ve aroması nedeniyle üstün olduğu düşünülmüştür. Jamaika Yenibaharının karanfil benzeri bir aroması varken, Honduras ve Guatemala çeşitleri karakteristik bir defne-rom aromasına sahiptir.

Yenibahar ağacı yaklaşık 9 metre (30 fit) yüksekliğe ulaşır. Ağaç üç yaşında meyve vermeye başlar ve dört yıl sonra tam meyve verir. Çiçekler, haziran, temmuz ve ağustos aylarında ortaya çıkar ve meyveleri çabucak olgunlaşır.Meyveler tamamen olgunlaşmadan toplanır ve ardından güneşte kurutulur. Kurutma sırasında meyveler yeşilden donuk kırmızımsı kahverengiye döner. Yaklaşık 5 milimetre çapında olan küresel meyve , böbrek şeklinde iki koyu kahverengi tohum içerir. Tadı aromatik ve keskindir. Esansiyel yağ içeriği yaklaşık %2 ve ana bileşeni öjenoldür.

Yeni Baharın Lezzet Profili ve Mutfak Kullanımları:

Yenibaharın sıcak tatlı tadı, çok çeşitli yiyeceklere katkıda bulunur. Yenibahar hem tuzlu hem de tatlı yiyeceklerde yaygın olarak kullanılmaktadır. 

  • Köfte veya hamburgerlere eşsiz bir tat vermek için 1 çay kaşığı yenibaharı 1 kilo kıyma ile karıştırmayı deneyin. 
  • Elma püresi, meyve kompostosu ve yulaf ezmeli kurabiye gibi basit tatlıları, Yenibaharın sıcak ve tatlı aromasıyla zenginleştirin.
  • Portakal suyu, esmer şeker ve yağ ile karıştırın, ardından ızgaraya başlamadan önce tava veya bifteğinizin üzerine fırçalayın.
  • Ekstra  aroma için dana eti veya kuzu güveçlerine serpin.
  • Eşsiz bir baharat karışımı için siyah, beyaz ve yeşil karabiber karışımı ile birlikte karabiber değirmene birkaç tane Yenibahar ekleyin.
  • Daha dolgun bir tat için meyve salatası veya haşlanmış meyveler ile karıştırın. Otantik bir tat için birçok Karayip yemeğinde kullanın.

Yenibahar meyveleri, tüm iyileştirici özelliklerinin kaynağı olan bir yağ içerir. Yenibahar yağı, karanfil ve diğer şifalı bitkilerde bulunan kimyasal öjenol bakımından zengindir.Öjenol, sindirim enzimlerinin aktivitesini artırabilir. Ojenol’un etkili bir ağrı kesici olduğu da keşfedildi.

Diş hekimleri Öjenol’ü dişler ve diş etleri için lokal anestezik olarak kullanırlar ve kimyasal, reçetesiz satılan diş ağrısı ilaçlarının başlıca bileşenidir. Profesyonel bakım sağlanıncaya kadar yenibahar yağı ilk yardım olarak doğrudan ağrılı dişlere ve diş etlerine uygulanabilir.

Yenibahar, hafif bir antioksidandır. Antioksidanlar, bilim adamlarının sonunda kansere neden olduğunu söylediği hücre hasarını önlemeye yardımcı olur. Öte yandan, laboratuar testlerinde öjenol, tümör büyümesini zayıf bir şekilde destekler. Bu, yenibaharı hem kanser önleyici hem de kanser önleyici etkileri olan birçok şifalı bitkiden biri yapar.

Fakat belirli bir sağlık sorununun tedavisi veya önlenmesi için kullanmayı düşünüyorsanız, önce doktorunuza danıştığınızdan emin olun.

Ekonomi; Çukurova Baharatları olarak dünyanın dört bir yanındaki uzman üreticilerden temin ettiğimiz Yenibahar kalitesi her zaman en yüksek mutfak standardındayken, fiyatı, Türkiye’nin en düşük fiyatlardandır.


Saklama Koşulları;

  • Bütün Yenibaharı kapalı bir kapta, serin ve kuru bir yerde iki yıla kadar saklayın. …
  • Öğütülmüş yenibahar ambalajı açıldıktan yaklaşık dört ay sonra lezzetini kaybetmeye başlar, bu yüzden çok fazla yenibahar kullanmıyorsanız, o büyük  kavanozlardan uzak durun.
error: Alert: Content is protected !!